Hon na Šakala

Hon na Šakala

Admin Admin Nov 13, 2017 Kaprárina 0 Komentárov

Túto sezónu nezačínam pravé najlepšie. Zdravotné problémy ma držia do konca júna doma. Moje prvé kroky v tomto roku ma nesú na moje obľúbené štrkovisko, ktoré mi pri krátkej vychádzke daruje pekného 8,5 kg kapra. Prvé rybačky sa mi celkom daria. Okrem kapra sa mi darí chytiť aj 88 cm a 6 kg zubáča.

Voda však ma začína držať v šachu v polovici júla, keď pár týždňov mi šťastena vôbec nepraje. Buď mám záber od menšej ryby, alebo väčšia spadne… Už ma to začína riadne trápiť, čo ma vplyv aj na môj spánok. V hlave sa mi premieta jedna ryba menom Šakal. Gigant miestnej vody, ktorého som už chytil štyri krát. V auguste som pri jednej krátkej rybačke zazrel ako sa vynoril. Hneď som vedel že je to on….

DSCN4923

Začala mi vŕtať v hlave výprava s cieľom  zamerať sa hlavne na neho. Rybačku si plánujem tesne po splne mesiaca, lebo už zo skúsenosti viem že je to pravé orechové na ryby.  Všetko mám poriadne premyslené. Ako prvé si robím komplet nové nadväzce. Viažem si ich s poťahovanej šnúrky. Doplňujem aj olovenky. Viažem si ich v dĺžke až 1,5 m. Boilies si vyberám tradične od Dynamite baits a to The SourceRobin red ,ten budem kombinovať s plavačkamy The Crave. Boilies si doma par dni pripravujem  tak, že si ich suším v bedničke na vetranom mieste. Pokiaľ chcem dosiahnuť velku rybu, potrebujem mať svoje nástrahy dlho nahodené vo vode. Krok tri je kŕmenie. Vypúšťam s hlavy method mixy, stick mixy a liqudy. Pelety volím halibut v veľkosti 20 mm. Posledne je príprava partiklu kukurica, pšenica, repka. Dva dni pred samotným lovom chodím kŕmiť vytipovane pokojnejšie miesta štrkoviska. V piatok pred nočnou smenou stíham naložiť veci do auta. V sobotu po krátkom spánku konečne vyrážam k vode. Začína to tradične vybaľovanie všetkých tých potrebných vecí. S ničím sa vôbec neponáhľam. A približne o necelé tri hodiny sedím v kresle pri nahodených paliciach.

Pripravil som si plán kŕmenia a lovu. Jednoznačne neprehadzovať a držať prúty vo vode 24 hodín. Kŕmenie som si rozdelil a to tak, že pomocou rakety budem maximálne dvakrát cez deň strieľať mix peliet, partiklu a krájaných boilies vždy po maximálne kile. Potom po každej rybe iba kobrou prestrelím hŕstku boilies na palicu. Pripravil som si aj zopár PVA punčošiek, kde som dal iba boilies.

Večer pred zotmením sa mi na lovnom mieste začína ukazovať ryba. Prúty ostávajú však nemé. Nekŕmim pokiaľ nepríde zaber radšej zachovávam ticho a idem sa natiahnuť do bivaku.

RSCN4908

Prví záber prichádza tesne po polnoci od menšej cca 50 cm ryby. Potichučky posielam montáž späť a za ňou strieľam kobrou približne hŕstku boilies. Niečo pred štvrtou palica pípne znova. Tri pípnutia a je ticho. Vyliezam z bivaku iba došponujem silon a idem si znova ľahnúť. Asi po 20 minútach dostávam brutálnu jazdu na druhu palicu. Po záseku cítim slušnú rybu a zdolávanie si pekne užívam v ranom šere. Kapor meria 74 cm a váži 6,9 kg. Po nahodení prúta do vody sa mi rozbieha aj ľavý prút, ktorý pred tým len pípol. Maličkého kapríka opatrne vraciam vode.

Spokojní si líham do bivaku, no zaspať mi nedá. Vyliezam von, varím si kávu a kochám sa rannou prírodou. Niečo pred ôsmou dostávam ďalší záber a znova cítim slušnejšiu rybu. Po peknej zdolávačke podoberám ďalšieho krajšieho kapra 69 cm a 6 kg. Po pár snímkach vo foťaku kapra vraciam vode. Znova kŕmim iba kobrou, aby som rybu nevyplašil preč.

RSCN4916

O deviatej hodine beriem do rúk aj prút s kŕmnou raketou. Nastrieľavam nove kilo peliet a partiklu. Robím si raňajky, no nezabúdam ani na ryby a dorábam nejaké PVA punčošky, aby som sa po zábere nezdržiaval. Hovorím si že sa to dobre rozbehlo, už mi chyba iba môj Šakal.

Je to nádherná ryba, ktorú som dostal štyri krát. V myšlienkach trocha usínam v bivaku. Zobudí ma až nesmelé pípnutie a po ňom brutálna jazda. Po zdvihnutí prúta cítim veľmi slušný ťah. Hneď prvá myšlienka mi blesne hlavou, že mám na palici práve Šakala. Nebudem opisovať každý moment zdolávania, ale asi po 20 minutach podoberám práve jeho. Adrenalín lomcuje mojim telom. Som proste šťastný. Dávam ho na podložku a vyberám mu háčik s papule. Okrem môjho ma tam ešte jeden, ktorý mu tiež vyťahujem a ranu ošetrujem sprejom.

Na rad prichádza váženie, meranie, fotenie. Váha mi pípne pri 12,6 kg a tu zisťujem, že schudol o 1,9 kg. Dĺžka sa zato natiahla o 2 cm, tentokrát na uctihodných 97 cm. Robím si par fotiek. Aj kapor sa už naučil spolupracovať a nevystrája. Opatrne sa s ním lúčim vo vode s nádejou, že sa ešte možno raz stretneme. Mam obrovskú radosť a hneď ako prvé volám manželke, ktorá ma tiež s toho radosť. Po tejto rybe séria záberov končí začína fúkať silný východný vietor. Tíši sa až večer. No od západu sa ku mne blíži riadna búrka.

DSCN4920

Posledný záber od asi 3 kg kapra mam tesne pred búrkou. Stíham ešte nahodiť udicu späť a trocha dokŕmiť. Hneď kontrolujem všetky koliky na bivaku. Búrka začala a blesky šľahajú po oblohe. Poviem vám, nebolo mi všetko jedno a presunul som sa s bivaku do auta. Vypínam si mobil a modlím sa aby v tej šalenote nezabrala ryba. Predsa len uhlíkové „hromozvody“ predstavujú nebezpečenstvo úrazu. Ani neviem ako v tom hluku usínam na sedadle v aute. Budím sa asi o 23 hodine a v silnom lejaku sa presúvam späť do bivaku. Kontrolujem či je všetko OK a zaspávam. Cela noc bola bez pípnutia. Vonku sa ale poriadne ochladilo, približne o 17 stupňov. Čakám kedy trocha vyschne mokrí bivak a pomaličky balím a odchádzam domov.

Na záver chcem len povedať, že netreba sa toľko naháňať po súkromakoch za veľkými rybami. Takáto rybačka na miestnej vode nie síce stále vyjde, zato ma ryba veľkú cenu. Treba sa len rybe prispôsobiť a zachovať pokoj.

A keď už takú rybu chytíme, darujme jej život a ona sa vráti.

Jozef Naď (Ďoďo)
SB-carp team

Tento článok bol zverejnený na: odkaz